Rozhovor

V akadémii sa začal nový rok - I.časť

Futbalové ihriská MOL akadémie sa opäť zaľudnili, mládežnícke tímy DAC začali trénovať, aby ich začiatok majstrovstiev zastihol v plnej sile.

Mládežnícki hráči vyšších vekových kategórií sa v roku 2023 vrátili do MOL akadémie 9. januára. Pre vekové kategórie U12-U15 sa začala príprava na jarné majstrovské súboje 10. januára, v kategóriách U8 až U12 to bolo 16. januára.

Členovia akadémie sa podrobili v prvých dňoch testom s dôrazom na zmeranie hmotnosti a výšky, aby vyšlo najavo, akými zmenami prešli počas prestávky. Hráči sa počas prechodného obdobia pripravovali podľa individuálnych plánov, ktoré zostavili a kontrolovali kondiční tréneri akadémie. Každý mal na zreteli, aby sa udržiaval v pohybe, a chalani tak mohli prakticky pokračovať v práci tam, kde ju v decembri prerušili.

„Program prípravy sme naplánovali podľa zásad komplexnosti. Hráči plnia týždenne šesť tréningových jednotiek a odohrajú aj zápas. Majú k dispozícii hypermodernú posilňovňu, naše mužstvá sme vybavili signalizačným systémom Catapult, a tak výkon hráčov je možné skontrolovať a odmerať do najmenších detailov,“ informoval Krisztián Németh, mládežnícky riaditeľ Akadémie DAC a dodal, že mentálna príprava mladých hráčov prebieha od januára pod vedením športového psychológa. Túto nenahraditeľnú funkciu bude v budúcnosti zastávať Katalin Dakó. K zmene prišlo aj na trénerskej pozícii: naše mužstvo U19 od začiatku roka vedie Peter Černák. „Som presvedčený, že vďaka jeho skúsenostiam a znalostiam, ktoré získal ako hráč i tréner, budeme opäť silnejší,“ povedal v súvislosti s trénerom, ktorý nahradil Juraja Gombára, Krisztián Németh.

Na chlapcov okrem tvrdej tréningovej práce a mentálnych tréningov, prirodzene, čakajú aj prípravné zápasy, ktoré podľa riaditeľa pre rozvoj mládeže našej akadémie poskytujú veľmi dobrú príležitosť na to, aby sa hráči mohli zdokonaľovať v nacvičených prvkoch z tréningov. „Chceli by sme sa posunúť na novú úroveň vo všetkých vekových kategóriách. Na základe videného v jesenných zápasoch sme schopní podávať lepšie výkony. Každý jeden deň pracujeme na tom, aby sme sa vyvíjali a na konci leta mohli so spokojnosťou bilancovať sezónu. Samozrejme, pre naše mužstvá môže byť cieľom v každom zápase iba víťazstvo, to od nich očakávame aj v tréningoch. A úlohou nás trénerov je, aby sme tieto víťazstvá dosiahli spôsobom, že sa cvičenia z tréningov premietnu na ihrisku,“ povedal Tibor Ravasz dodávajúc, že počas prípravy si ich zverenci zmerajú sily aj s elitnými stredoeurópskymi mužstvami.

Hlavným cieľom našej akadémie je naďalej individuálny rozvoj hráčov. Preto by sa naši tréneri radi venovali viac individuálnej tréningovej práci s mladými. Najdôležitejšie však je, aby si naši hráči vážili extra možnosti, ktoré ponúka klub a chopili sa ich. Telom i dušou bojovali za náš spoločný cieľ, aby reprezentujúc farby DAC ich mohlo čo najviac nastúpiť na ihrisko v MOL Aréne. K tomu môže prísť aj počas roka, ktorý je pred nami, veď Damián Kachút, Bálint Szolgai a Dušan Fačovič sa pripravujú s A-mužstvom a Mikuláš Demjanovič so Šamorínom.

V druhej časti niekoľko mládežníckych hráčov odpovedá na otázky súvisiace s prípravou.

Súvisiace správy

Rozhovor

Hodnotenie zápasov

streda 19.4.