Interview

Dakó Kata, az akadémia sportpszichológusa - interjú

Dakó Kata: A játékosokról nagyon sok információ megtudható abból, hogy milyenek a pályán. Januártól hivatásos sportpszichológus segíti a DAC Akadémia munkáját. Dakó Kata feladata a játékosok és az edzők mentális felkészítése lesz.

Mi is az a sportpszichológia?

A sportpszichológia alkalmazott tudomány, mely azzal foglalkozik, hogyan lehet a sportolókat segíteni abban, hogy egyre magasabbra érjenek és minél sikeresebbek legyenek. A pszichológiai alapok alkalmazására az edzőknek is képesnek kell lenniük a mindennapi életben, hiszen a sportoló velük kerül először napi kapcsolatba. A sportszakemberek mindegyike tanult valamilyen formában pszichológiát, de a sportpszichológia kifejezetten arra kifejlesztett tudomány, hogy sportolók és csapatok belső életével és gondolataival foglalkozzon.

Milyen utat járt be, míg végül sportpszichológus lett?

A sport mindig is része volt az életemnek. Ötéves koromban elkezdtem teniszezni. Eleinte csak szórakozásból, később pedig versenyszinten is. Nagyon jó volt, imádtam. Egy idő elteltével azonban különféle kihívások és nehézségek jöttek – állandó stresszben voltam a teljesítménynyújtás miatt, nem tudtam átvinni az edzésben megtanultakat a versenybe, ezáltal megingott az önbizalmam. Itt tudatosítottam először, milyen fontos is a mentális oldala a sportnak. Amikor befejeztem a középiskolát, úgy döntöttem, folytatom tanulmányaimat és a pszichológia szakot választottam. Már tanulmányaim alatt is igyekeztem tágítani a látókörömet, mindenek mellett két külföldi tanulmányi úton is részt vettem. A prágai Károly Egyetemen és a lisszaboni Lusófona Egyetemen. Épp Portugáliában voltam szakmai gyakorlaton egy sportpszichológusnál – ami számomra kulcsfontosságú időszak volt –, amikor úgy döntöttem, hogy egyesítem a sportban szerzett tapasztalataimat és a pszichológia területén szerzett tudásomat, és sportpszichológus leszek.

Miben különbözik a sportpszichológus munkája a pszichológusétól?

A sportpszichológus a sportban használja fel a pszichológiai kutatások ismereteit, alkalmaz pszichológiai eszközöket a maximális teljesítmény érdekében. Feladata gyakran az, hogy felmérje a sportoló személyiségét, motiváció forrásait vagy esetleg gátlásait, és a felmérés után a sportolóval együtt összeállítanak egy fejlesztési tervet, melynek a végső célja a teljesítmény-maximalizálás. A cél felé vezető úton a sportpszichológus különféle technikákat alkalmaz és edzéstervet készít, melynek része lehet mentális felkészülés, kognitív technikák alkalmazása, figyelemfókuszálás, autogén tréning, relaxáció, stb. Jelenleg is részt veszek egy kognitív-viselkedés pszichoterápia hosszú távú képzésen. A kognitív viselkedés terápia megoldás központú módszer, melyet úgy dolgoztak ki, hogy egyszerre enyhítse a pszichés tüneteket és javítsa a közérzetet, mégpedig a lehető leggyorsabban. Egyrészt a kognitív folyamatokra, egészen pontosan a gondolkodás problémás mintázatainak felismerésére és megváltoztatására fókuszál, másrészt segít kifejleszteni az adaptív viselkedésmintákat.

Milyen szerepe van a szaktudásának és a munkájának az akadémiánkon? Mennyire fontos a mentális felkészítés a növendékek fejlődésében?

Szerencsére a sportpszichológus is kezd egyre inkább a stáb részévé válni, ami nagyon fontos, mert ahogy egy sportolónak technikailag, taktikailag, kondícióban és fizikálisan is fejlődnie kell, úgy mentálisan is dolgoznia kell önmagán. Az akadémián létrehoztunk egy csapatot, mely segíti a játékosok fejlődését. Ennek volt profi futballisták, bentlakásos iskolai nevelők és jómagam is részese vagyok, és a mi feladatunk az, hogy kövessük játékosaink életének minden területén a jólétet. A futball részéért felelős volt profi focisták a játékosoknak nyújtanak pályaválasztási tanácsadást, esetleg konkrét fociteljesítménnyel kapcsolatos tippeket és tanácsokat. A nevelők a játékosok iskolán belüli problémamentes szerepléséért felelnek, és segítséget nyújtanak főleg azoknak a játékosoknak, akik itt laknak, hiszen családjuktól messze vannak. Ha viszont személyes vagy mentális nehézsége van a játékosoknak, ami gátolja őket abban, hogy a pályán, iskolában vagy bárhol a legjobbat tudják nyújtani magukból, akkor mentális felkészülésre és pszichológiai gondoskodásra van szükség. Az akadémiáknak biztosítaniuk kell egy olyan környezetet a fiatal játékosok számára, amely csökkenti a kockázati tényezőket és növeli a védőfaktorokat, hogy maximalizálja a mentális jólétet, és ennek következtében a teljesítményt és a fejlődést.

Mely korosztályba tartozó fiatalok mentális felkészítése lesz a feladata?

Főleg az U15, U16, U17 és U19 kategóriákkal dolgozom, de elérhető vagyok mindenki számára, aki úgy gondolja, hogy mentális edzőre van szüksége. Amellett, hogy a játékosoknak lehetőségük van egyéni konzultációkra, amelyek célja, hogy segítsük a játékost aktuális nehézségeiben, legyen szó sportról vagy magánéletről, igyekszünk a csapat egészével is együttműködni, hiszen ez egy kollektív sport, és fontos, hogy játékosaink azonos célokat tűzzenek ki, jó kommunikációt biztosítsanak a pályán és azon kívül, jól tudjanak konfliktusokat kezelni, és eltökéltek legyenek, hogy a pályán a legjobbat nyújtsák csapatukért. A munkám nem csak egy irodában zajlik, edzésekre és meccsekre is egyaránt járok, mert a játékosokról nagyon sok információ megtudható abból, hogy milyenek a pályán. Emellett azt is kulcsfontosságúnak tartom, hogy az edzőkkel és az akadémia vezetőségével is folyamatosan kapcsolatban álljak, mert csak így tudjuk biztosítani a játékosoknak azt, amire szükségük van a bennük rejlő lehetőségek maximalizálásához. A legfőbb célunk az, hogy játékosainkat minden téren érett, életre és futballra kész sportolókká neveljük.

Fotók Lelkes Ernő.

Kapcsolódó hírek

Interview
Interview