Rozhovor

V AKADÉMII SA ZAČAL NOVÝ ROK - II.ČASŤ Rozhovory

Hlavným cieľom našej akadémie je naďalej individuálny rozvoj hráčov.​Niekoľko mládežníckych hráčov odpovedá na otázky súvisiace s prípravou.

DAMIÁN KACHÚT U19, A team

Ako sa rozbehla zimná príprava?

Mali sme už niekoľko tréningov vonku, pracovali sme aj v posilňovni. Všetko sa začalo fyzickými testami. Tréningy sú tvrdé, každý sa usiluje pracovať na sto percent.

Aká je nálada v kabíne? Skvelá. Všetci máme dobrú náladu, veľa vtipkujeme, a veľmi sa tešíme na zápasy, ktoré nás čakajú.

S A-mužstvom si absolvoval 14. januára prípravný zápas proti Soroksáru. Ako si sa pripravoval na spoločnú hru s „veľkými“? V prvom rade by som chcel povedať, aký som šťastný, že môžem trénovať s A-mužstvom. Každý jeden spoločný tréning pre mňa znamená veľa. V zápase sme chceli vyhrať. Snažili sme sa o dobrú tímovú prácu, chceli sme hrať rýchlo. V druhom polčase som prišiel na ihrisko s pocitom zodpovednosti a snažil som sa podporiť aj útoky.

Na ktorý prípravný zápas sa tešíš najviac? Každý jeden zápas, ktorý odohrám za A-tím, znamená pre mňa veľa. Preto sa na každý teším rovnako.

MARKO BERAN, kapitán mužstva U19

Ako plynula zimná prestávka? Strávil som ju v kruhu mojich najbližších. Snažil som sa odpočívať a naplniť energiou a motiváciou pre jarnú časť majstrovstiev, zatiaľ čo som plnil individuálny plán, ktorý som dostal od kondičných trénerov a venoval som sa rôznym športovým aktivitám.

Čo sa zmenilo za ten čas v mužstve? Zmena nastala na trénerskom poste. Nový tréner nás chce čo najskôr spoznať a priniesť niečo nové, čo pomôže v našom ďalšom vývoji, respektíve v tom, aby sme dosiahli lepšie výsledky ako na jeseň.

Čo očakávaš od jari? Od mužstva čakám, aby sme na jar tvrdo pracovali a každým zápasom sa zlepšovali, tak zo stránky individuálnej, ako aj mužstva.

MÁRIO ZIMÁNI, kapitán mužstva U17

Ako sa začala príprava? Máme za sebou prvé tréningy v akadémii, ale ani počas zimnej prestávky sme neboli bez úloh, pretože sme plnili individuálny plán vypracovaný naším kondičným trénerom, ktorý obsahoval bežecké tréningy i posilňovacie cviky.

Už ste 4. januára odohrali prípravný zápas proti šamorínskej U19. Ako ste sa naň pripravovali? Na zápas sme sa pripravovali obvyklým spôsobom. Každý deň sme kládli dôraz na niečo iné. Po dlhej pauze sme sa už veľmi tešili na tento zápas.

Čo očakávaš od tímu na jar? V prvom rade rovnakú koncentráciu a prístup v každom zápase, či už budeme hrať proti mužstvám z hornej polovice tabuľky alebo dolnej. V jesennej časti sme s tým mali veľa problémov a strácali sme body aj s papierovo slabšími súpermi. Veď ak sa nám toto podarí zlepšiť, v tabuľke postúpime vyššie.

MÁTÉ FEHÉR, slovenský reprezentant U15

Ako plynul oddych, ako si trénoval počas zimnej prestávky? Veľmi som sa tešil na prestávku, veľa času som strávil s rodinou, priateľmi. Aj čas oddychu som vyplnil aktívne, korčuľoval som sa, bicykloval a hral futbal. Samozrejme, mali sme tréningový plán, pravidelne som behal a posilňoval.

Kedy sa začala príprava a čo ste absolvovali doteraz? Príprava sa začala 9. januára. Prvý týždeň bol o tom, aby sme znova chytili rytmus, pretože sme už na konci týždňa hrali prípravný zápas proti Šamorínu.

GYÖRGY SÁRKÖZY, slovenský reprezentant U15 

Ako si sa chystal na prvý prípravný zápasČo sa týka prípravy, snažím sa v tréningoch dostať zo seba maximum, a pretransformovať to do zápasov. Na sobotňajší priateľský zápas sa usilujem pripraviť tak, ako keby sme hrali majstrovský.

Či očakávaš na jar od mužstva? Verím, že do sezóny vstúpime s obnovenými silami a podarí sa nám dosiahnuť naše ciele. V každom zápase musíme ukázať našu najlepšiu formu, tak na individuálnej úrovni, ako aj mužstva, aby sme sa mohli rozvíjať.

Aké ciele ste si vytýčili? Samozrejme, skončiť na čele tabuľky, a ak by sa to nepodarilo, ukončiť sezónu na niektorej z medailových pozícií.

LEVENTE BŐSZE, maďarský reprezentant U15 

Pred zimnou prestávkou si mal možnosť trénovať s A-mužstvom. Aký to bol pocit, tento spoločný tréning? Bol to veľmi dobrý pocit trénovať s mužstvom dospelých, už dlhšie som o tom sníval, a dlhé roky som na tom pracoval, respektíve sme pracovali s rodinou, aby som sa zo dňa na deň, z týždňa na týždeň čoraz viac rozvíjal. Pre mňa je to veľká pocta a radosť. Vzbudilo to vo mne ešte väčšiu motiváciu, aby som dosiahol ciele, ktoré som si vytýčil. Tréning sa mi veľmi páčil, členovia mužstva ma prijali mimoriadne dobre. Moji krajania Zsolt Kalmár a Regő Szánthó mi boli vo všetkom nápomocní. Aj tréner a realizačný tím ochotne podali pomocnú ruku.

Boli nejaké cvičenia, ktoré boli pre teba ťažšie alebo neznáme? Veľa nových vecí som v cvičeniach nezaregistroval, ale zrejme to bolo aj tým, že išlo iba o jeden tréning, v čo verím, že v budúcnosti ich bude pribúdať čoraz viac. Skôr tempo tréningu a znalosti hráčov boli v porovnaní s mládežníckym tréningom vyššie.

Mal si počas prestávky tréningový plán? Aké cvičenia si praktizoval? Áno, mal som individuálny tréningový plán, ale okrem toho som urobil množstvo práce navyše, lebo – ako mladý nechcem používať klišé, ale – verím v tvrdú prácu. Extra tréningy vykonávam s mojím pestúnom. Urobil som celý rad cvičení na prihrávky, spracovanie lopty a rôzne na kopaciu techniku. Nevynechali sme ani kondičnú časť, pretože táto hra je založená na behaní, tak som behával dlhšie úseky v meniacom sa rytme, súčasťou boli aj kratšie šprinty. Cítim, že som sa vrátil v dobrej sile a primeranej tréningovej kondícii.

Ako sa pripravuješ na nadchádzajúcu sezónu? Som maximalista, vždy chcem dostať zo seba maximum v konkrétnom zápase. Rád by som sa stal vodcovskou osobnosťou v kabíne svojím správaním, na ihrisku zase svojou mentalitou a vôľou víťaziť.

Čo očakávaš od mužstva? V každej vekovej kategórii, v ktorej nastúpim na ihrisko, nič iné neočakávam na tímovej úrovni, len to, aby každý vydal zo seba všetko do poslednej kvapky potu a ihrisko sme opúšťali so vztýčenými hlavami.

Aké sú tvoje veľké ciele v tejto sezóne? Opäť by som sa chcel stať kráľom strelcov majstrovstiev, ako aj odohrať čo najviac zápasov v mužstvách U16 a U17. Nádejam sa, že v tomto polroku sa budem môcť zúčastniť čo najčastejšie na tréningoch A-mužstva. Aj týmto by som chcel zvyšovať svoju motiváciu a zbierať skúsenosti.

MAXIM DOLEŽAJ – U14

Ako hodnotíš začiatok prípravy? Veľmi som sa tešil na začiatok zimnej prípravy, ktorá je pre mňa v DAC prvá. Som rád, že som sa opäť mohol stretnúť so spoluhráčmi a trénermi. Prvé tréningy boli ťažké, ale postupne sme všetci nabrali rytmus.

Čaká vás rad prípravných zápasov. Čo očakávaš od týchto stretnutí a na ktoré sa najviac tešíš? Prípravné zápasy odohráme s kvalitnými mužstvami maďarských, slovenských a rakúskych akadémií. Od týchto duelov očakávam, aby sme v každom z nich boli aspoň vyrovnanými súpermi. Veľmi sa teším na všetky súboje, ale najviac na zápas proti Austrii Viedeň a čo sa týka mužstva U13 na halové turnaje.

Aké sú tvoje ciele do budúcnosti a aké si vytýčilo mužstvo? Mojím cieľom je, aby som v každom tréningu a zápase podal najlepší výkon a najvyššej úrovne. Chcel by som byť oporou tímu a splniť očakávania trénerov. Rád by som obhájil titul, ktorý som na jeseň vybojoval s mužstvom U13, a s U14 sa usilujeme dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie. 

Súvisiace správy

Rozhovor

Hodnotenie zápasov

streda 19.4.